Zielony Pociąg na Sardynii

Zielony pociąg to jedna z atrakcji turystycznych na Sardynii, która przyciąga tysiące odwiedzających. Jest to kolej wąskotorowa, której popularność w tym obszarze jest bardzo duża. Maszyna ta, według niektórych, powinna przejść już na emeryturę, gdyż służyła Włochom przez około sześćdziesiąt lat. Jednak zabytkowy środek transportu nie zostaje odsunięty od „służby” i wciąż przewozi pasażerów zachwyconych możliwością skorzystania z niego.
Kolej nie jest najbardziej nowoczesnym wytworem, natomiast trzeba wspomnieć, że w czasach kiedy była projektowana stanowiła faktyczne objawienie.

Zielony pociąg na Sardynii zdjęcie 01
żródło: treninoverde.com

Skład pociągu jest trojaki. Może być on stworzony z zabytkowych wagonów motorowych lub z wagonów klasycznych prowadzonych przez lokomotywę parową. Trzecia opcja to skład klasyczny ciągnięty przez lokomotywę spalinową. We wnętrzu znajdują się dwa przedziały, w każdym po pięćdziesiąt pięć miejsc siedzących, a także toaleta oraz otwierane okna. Najczęściej Zielonym Pociągiem – Trenino Verde poruszać się można w sezonie letnim. Trasy, które przebywają te „wąskotorówki” są niesamowicie rozbudowane, gdyż łącznie mają niemalże 600 kilometrów. Co wyjątkowego jest w takiej podróży? Przede wszystkim to, że przejazd tą koleją pozwala na odkrywanie nieznanych, wręcz dziewiczych, zakątków wyspy. Można też dzięki niej dotrzeć do zabytkowych miast czy kurortów, takich jak Arbatax, Bosa, Tempio czy Palau.

Zielony pociąg na Sardynii zdjęcie 02
żródło: treninoverde.com

Wycieczki zwykle są całodniowe, a w ich trakcie można przeżyć niezwykłe przygody i zobaczyć wspaniałe krajobrazy. Z okien doskonale widać dziką przyrodę, wioski, które lata świetności mają już za sobą i pasące się owce. Jednak to nie wszystko. Bardzo fascynujący element stanowią obiekty inżynieryjne takie jak mosty, wiadukty czy tunele oraz obiekty architektoniczne, a wśród nich urokliwe stacyjki. Ciekawym przeżyciem jest także zobaczenie na własne oczy przejazdów kolejowych zabezpieczonych ręcznie obsługiwanymi szlabanami, które obecnie stanowią niezwykłą rzadkość. Przewoźnik dba też o to aby wspomnienia z przejażdżki nie zostały wyłącznie w głowach, ale organizuje specjalne postoje na fotografowanie w najciekawszych miejscach na trasie. Dłuższe przerwy na zwiedzanie lokalnych atrakcji także są przewidziane w planie.
Jedną z oferowanych wycieczek na trasie Trenino Verde jest podróż z Mandas do Gairo i Arbatax. Pierwszy przystanek to tak zwany fotostop w Palarana, przy tunelu kolejowym. Roztacza się tam przepiękna panorama okolicy. Kolejna przerwa przewidziana jest w Sadali, gdzie turyści zwiedzić mogą jaskinię, a na koniec podróżnych w swoje progi zaprasza urocza kawiarnia na stacji Arzana, położona na wysokości 854 m n.p.m.

Zielony pociąg na Sardynii zdjęcie 03
żródło: treninoverde.com

Przejazdy koleją można rezerwować na trzy sposoby. Najczęściej wybierany to ten w sezonie letnim (od połowy czerwca do połowy września), ponieważ wtedy kursuje ich więcej. Częstotliwość jest różna dla każdej z tras. Niektóre składy odjeżdżają codziennie, a inne tylko raz w tygodniu, dlatego przed wybraniem się w to miejsce warto sprawdzić rozkład na stronie internetowej. Bilety kosztują od 12 do 30 euro, również zależnie od trasy, pory oraz celu (wyjazd czy powrót). Co ciekawe bilety na pociągi Trenino Verde wypisywane są ręcznie, a kupić można je u konduktora lub zarezerwować telefonicznie albo internetowo. Inny sposób rezerwacji to wynajęcie całego pociągu. Istnieje możliwość by pełen skład przyjechał tylko dla nas, jednakże jest to oczywiście zdecydowanie droższa opcja. Trzecia możliwość to „last minute”, czyli przejazdy wykonywane niespodziewanie, o których informacja pojawia się między innymi na profilach w social media Trenino Verde. Wtedy bilety kupić można ze sporą zniżką.
Przejazd Zielonym Pociągiem to niesamowite przeżycie, gdyż stanowi możliwość bezpośredniego obcowania z historią, z pięknem natury i z ciekawą architekturą. Z pewnością jest to atrakcja, która zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych. Dlatego niezależnie czy na Sardynię wybierasz się z grupą przyjaciół, partnerem czy rodziną, warto z niej skorzystać i wybrać się w niesamowitą, a wręcz bajkową podróż, która sama w sobie stanowi powrót do przeszłości. Z pewnością nie pożałujesz, a cudowne wspomnienia i piękne fotografie towarzyszyć Ci będą na zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Manifestacje historyczne Quintana w Ascoli Piceno
Powrót do przeszłości, czyli Manifestacje historyczne Quintana w Ascoli Piceno

Manifestacje historyczne Quintana to znane w całych Włoszech rekonstrukcje średniowiecznych tradycji, odbywające się co roku w Ascoli Piceno. Zawsze mają...

Zamknij