Wenecja- wysoka woda i jej geneza

 

Czym jest tak naprawdę wysoka woda w Wenecji i jaka jest jej geneza?

Widok na Wenecję i otaczającą ją Lagunę.

Od czasu do czasu w Wiadomościach pojawia się dramatyczna informacja, że Wenecja znowu została zalana!

Wenecja jest położona na kilkuset wysepkach w sercu Laguny Weneckiej na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Amplituda pływów wodnych Adriatyku dochodzi w tym miejscu do 90 cm. Wszyscy mieszkańcy tych terenów są więc przyzwyczajeni do zmian w poziomu wody w ciągu dnia.

Wysoka woda w Wenecji

Zjawisko wysokiej wody  w Wenecji, tej, która zalewa część miasta i Plac św. Marka (przypływ) można  zazwyczaj zaobserwować w sezonie zimowym. Wysokość przypływu jest oznaczana w stosunku do punktu zerowego (przypływ 110 cm.) wyznaczonego w 1897 roku na marometrze umieszczonym w centrum miasta na Punta della Salute. Przypływy powyżej 110 cm, pojawiają się w mieście średnio około czterech razy w roku (dane z lat 1966-2014). To oznacza, że ​​mniej więcej cztery razy do roku, w godzinach, gdy fala jest maksymalna, około 12% miasta jest zalane wodą, w tym na pewno Plac św. Marka i Bazylika

Jak długo trwa zjawisko wysokiej wody?

Wysoka woda podąża za cyklem pływów (6 godzin przypływu wzrasta, a kolejnych 6 spada): w dniach, w których występuje przypływ, trwa tylko w centralnych godzinach fazy wzrostu. Dlatego zazwyczaj wysoka woda pozostaje w Wenecji przez około 3-4 godziny. Wkrótce po tym, jak woda opada, miasto wraca do normalności.  Przypływ zazwyczaj zalewa tylko najniżej położone części miasta.  Ulice w Wenecji są położone na  różnej wysokości w stosunku do poziomu morza i dlatego są zalewane w różnym stopniu. Najniższym punktem Wenecji jest Plac św. Marka.  Na przykład przypływ na poziomie 140 cm odpowiada zalaniu 59% miasta i rozkłada się od poziomu kilku milimetrów do 60 cm właśnie na  Piazza San Marco. Tylko w przypadku wyjatkowo wysokiej fali jest zalane  prawie całe miasto. Wtedy w niektórych częściach miasta poziom wody może być bardzo dość wysoki.  Jest to zjawisko stosunkowo rzadkie.

Kiedy pojawia się wyjątkowa fala?

Plac św. Marka jest najniższym punktem Wenecji.

 

Wyjątkowa fala, ta o której słyszymy w telewizji lub czytamy w internecie,  to fala o wysokości równej lub większej niż 140 cm, występuje statystycznie raz na 3/4 lata.

Tzw.  marea eccezionale zdarza się zwykle w miesiącach jesienno-zimowych, najczęściej między listopadem a grudniem. Zjawisko to  jest wynikiem kombinacji kilku zjawisk: fali astronomicznej (przypływu), depresji meteorologicznej na Morzu Tyrreńskim oraz sejszą na Adriatyku (fala statyczna charakterystyczna dla zamkniętych zbiorników wodnych) oraz silnym wiatrem sirocco.

Sirocco to ciepły wiatr, który dociera tutaj aż znad Sahary, często przynosząc drobne ziarnka pustynnego piasku, stąd wrażenie żółtego nieba, towarzyszy mu też obfity deszcz. Silny, wiejący z prędkością ponad 25 km. na godzinę wiatr wtłacza wodę morską wewnątrz Laguny Weneckiej.

Fale podczas sirocco na weneckiej plaży. Cavallino-Treporti

Laguna to rozległe i płytkie rozlewisko wodne (550 m. kwadratowych), która w ten sposób otrzymuje o wiele więcej wody niż zazwyczaj. W wyniku naporu fal morskich  poziom wody całej laguny zaczyna gwałtownie wzrastać i dochodzi do zatopienia ulic i placów Wenecji.

Największe zanotowane do tej pory wyjątkowe fale: najtragiczniejsza w 1966 połączonej powodziową części regionu Veneto, zatopiona została wtedy cała Wenecja i wszystkie wyspy Laguny, potem 1979, 1986 i 2008 oraz ostatnia 2019.

Wenecja- tragiczna powódź w 1966 roku.

 Jak rośnie i spada poziom wody w Wenecji?

Wysoka woda nie jest wygląda wdziera się do Wenecji jak wzburzona rzeka,  to nie powódź, ale naturalne zjawisko przemienności przypływów: pochodzi od morza. Woda powoli napływa do Laguny  i powoli wychodzi z kanałów,  z kratek ściegowych i czasami wychodzi ze szpar chodnikowych. Ta faza trwa zwykle kilka godzin. Po osiągnięciu punktu kulminacyjnego  (który trwa ok. 3/4 godzin), woda zaczyna znikać.

Czy Wenecja zawsze była zalewana wodą?

Tak, widać to np. na obrazie dziewiętnastowiecznego malarza, Federico Moja. Ale miasto w przeszłości było położone wyżej w stosunku do poziomu morza niż obecnie.  A i kanały łączące Lagunę z Adriatykiem były płytsze i węższe. Zjawisko osiadania laguny weneckiej i podnoszenia się światowego poziomu mórz i oceanów spowodowały obniżenie się Wenecji w porównaniu z poziomem morzem o około 26 cm. W praktyce Wenecja sama w sobie dąży do coraz większego spadku, podczas gdy woda, wręcz przeciwnie, idzie coraz wyżej.

Projekt MOSE i próba uratowania miasta

MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico) to  trwające od ponad 15 lat wielkie prace hydrauliczno-inżynieryjne mające na celu wybudowanie systemu  ruchomych zapór, które mają w przyszłości ochronić i zabezpieczyć Wenecję przed wysokimi przypływami. Mose ma zacząć działać w 2020 roku.

Co dzieje się w Wenecji w czasie przypływu?

Wenecja i Wenecjanie są przyzwyczajeni do współżycia z wysoką wodą. Poziom wody jest cały czas monitorowany przez tzw. Centro delle Maree (Centrum Przypływów). Mieszkańcy miasta mogą zarejstrować się na specjalnym portalu i otrzymują wtedy sms informujące o stanie pogody i stanie morza, tak by mogli się przygotować. Dodatkowo w mieście na początku przypływu uruchamiane są syreny alarmowe (przypominające syreny przeciwpożarowe lub przeciwlotnicze- nie przestraszcie się). Uprzedzeni wcześniej mieszkańcy miasta usuwają więc wszystkie przedmioty, które mogą zostać zalane. Zwróćcie uwagę, będąc w Wenecji, że często w sklepach towary nie są poukładane na niższych pułkach a i nogi regałów są metalowe. Przed drzwiami instalują specjalne zapory chroniące wnętrze mieszkania/ budynku od wody wdzierającej się przez drzwi. Na głównych ulicach miasta ustawiane ustawione są specjalne ścieżki z podestów. Tramwaje wodne kontynuują obsługę, czasami modyfikując niektóre trasy, ale nadal gwarantując dostęp do prawie całego miasta. Tylko w przypadku bardzo wysokiego przypływu, większego niż 120 cm konieczne są wysokie gumiaki. Pamiętajcie jednak, że dyskomfort trwa tylko kilka godzin, czyli czas potrzebny na wpłynięcie wody do morza.

Co robić, jeśli jesteś w Wenecji podczas przypływu?

Romantyzm chwili. Wysoka woda wieczorem na placu św. Marka w Wenecji.

Nie będąc niebezpiecznym zjawiskiem, przypływ jako taki jest tylko przelotną niedogodnością dla mieszkańców i przygodą dla turystów. Momentem do zrobienia niezapomnianych zdjęć. Dla ciekawskich polecamy jednak zakup pary gumowych butów, które pozwolą Ci odwiedzić miasto doświadczając go w bardzo niecodzienny sposób. W Wenecji zimą jest duży wybór gumiaków: sportowe, myśliwskie, szykowne i eleganckie, luksusowe i kolorowe super modne. To jedyne miasto na świecie, gdzie gumiaki są naprawdę modne i mogą być ładne (a i też bardzo drogie jeżeli markowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Udana ślubna sesja zdjęciowa
Udana ślubna sesja zdjęciowa – ślub we Włoszech

Palnujesz ślub we Włoszech? Nie zapomnij o zaplanowaniu ślubnej sesji zdjęciowej! Oto kilka przydatnych wskazówek, jak zaplanować udaną ślubną sesję...

Zamknij