Najpiękniejsza ścieżka rowerowa europy nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda znajduje się w północnej części Włoch i znane jest z tego, że stanowi największy i najczystszy stały zbiornik wodny w  tym kraju. Umiejscowione jest w strategicznym miejscu, gdyż w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem, a otaczane jest przez górskie szczyty. Leży na pograniczu trzech włoskich prowincji: Trydentu, Werony i Bresci. Klimat jest tam łagodny, śródziemnomorski dlatego miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza, że mimo jednolitego klimatu, jest obszarem dość zróżnicowanym jeśli chodzi warunki atmosferyczne w poszczególnych partiach. Każdy znajdzie więc miejsce odpowiednie dla siebie. Południowa część to ta cieplejsza, w której znajduje się baza kempingowa, park rozrywki Gardaland znany na całym świecie oraz uwielbiane termalne źródła. Północ charakteryzuje się górzystością i większym wiatrem, co z kolei przyciąga surferów i miłośników wspinaczki. Właśnie to zamiłowanie turystów, oraz samych Włochów, do odwiedzania tego miejsca sprawiło, że na jego zagospodarowanie pojawił się nowy pomysł – olbrzymia droga rowerowa!

Jezioro Garda otoczone trasą rowerową

Już teraz, mimo że od jej powstania dzieli nas jeszcze sporo czasu, pretenduje do miejsca w czołówce rankingu najpiękniejszych ścieżek rowerowych świata. Jej długość wynosić ma aż sto czterdzieści kilometrów i prowadzić ma wokół całego jeziora. Niektóre elementy zawieszone mają zostać nad nim, a inne dotykać wody. Włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu skupiło się tym razem na rowerzystach i stworzyło projekt pod nazwą „Garda rowerem”, gdyż jak stwierdzono jest to obszar bardzo popularny (ponad dwieście tysięcy turystów rocznie), a słabo zorganizowany w tym miejscu. Dlatego miłośnikom dwóch kółek odda się ogromną trasę, która zachwycać będzie przede wszystkim rozpościerającym się krajobrazem, ale także samą architekturą ścieżki. Co ciekawe wykorzystane tam zostaną również odcinki zupełnie opuszczone m.in. stare tunele, dzięki czemu pewne obszary, które zostały zapomniane odzyskają „nowe życie”. Trasa podzielona zostanie na różne poziomy trudności, tak aby odnaleźć się tam mogli zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Co istotne będą znajdować się tam także punkty alternatywnych środków transportu, między innymi łodzie, tak by w razie zmęczenia, kontuzji, problemów ze sprzętem czy braku umiejętności można było mimo wszystko przedostać się dalej.


Projekt ten wdrożony ma być oczywiście po to aby podnieść komfort odwiedzających, zapewnić im więcej atrakcji oraz przyciągnąć nową grupę docelową jaką są rowerzyści. Ale chodzi również o to aby jeszcze bardziej pokazać piękno krajobrazu, które otacza jezioro, gdyż podczas jazdy po pierścieniach rowerowych będzie ono niemalże namacalne. Powodem ostatnim, ale nie mniej ważnym jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, gdyż droga rowerowa połączy ponad dziewiętnaście gmin tego obszaru, a co za tym idzie będzie można pokonać trasę szybko, przyjemnie i bez używania samochodu. Kilka odcinków trasy jest już aktywnych, ale na całą jej rozciągłość trzeba będzie jeszcze poczekać. Planowane zakończenie projektu obstawia się na 2021 rok, a całość pochłonąć ma 102 miliony euro. Ogromny wydatek, ale z pewnością opłacalny i potrzebny. Nie pozostaje nic innego jak tylko odwiedzić Gardę przed i po remoncie, i samemu ocenić czy ścieżka dodała uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Włochy, agrigento, Katedra Solna
Katedra solna w Agrigento

Agrigento to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się na Sycylii. Prowincja ta skupia w sobie ośrodek handlowy i turystyczny, ale...

Zamknij