Magiczna Dolina Noto

Dolina Noto to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, położone na Sycylii.  Nazywana tak jest  zupełnie nieprzypadkowo. Powodem jest fakt, że późnobarokowe centrum miasta Noto, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić Noto i co takiego ma ono w sobie, że przyciąga tysiące turystów z całego świata?

Barokowe zabytki Doliny Noto
Ta włoska miejscowość, jest często określana przez odwiedzających jako „tajemnicza”, „magiczna”, „odrealniona”, czyli taka, która przenosi do innego wymiaru. Nie jest ona duża, mieszka tam dwadzieścia tysięcy osób, a całe jej piękno skupia się właściwie wokół jednej ulicy. Co w tym niesamowitego? To, że ta „alejka” jest tak naprawdę ogromną, zapierającą dech w piersiach drogą, zachowaną w całości w architekturze Baroku. Nie jeżdżą po niej samochody, nie ma autobusów ani metra, za to ciągle spacerują przechodnie, wolni od zgiełku miasta. Wygląda to tak, jakby czas zupełnie tam zwalniał. I to właśnie ta atmosfera spokoju i luzu, stanowi o niezwykłości tego miasta. Przede wszystkim zachwyca tam architektura, nie tylko budynków publicznych, ale także domów prywatnych, które teoretycznie stanowić powinny naturalny element każdego miasta. Jednakże to nie są zwykłe budynki mieszkalne, a domostwa, których architektura niczym nie odbiega od pięknych zamków i kościołów. Girlandy, ornamenty, freski – to wszystko jest tam codziennością. Mimo że w Noto do zwiedzania przeznaczona jest jedna ulica główna i kilka małych prostopadłych, to jeden dzień nie wystarczy żeby zobaczyć wszystko. Właściwie na każdym kroku znajduje się zamek lub kościół, w całości zachowany zgodnie  z barokową tradycją. Oprócz tego warto wybrać się do teatru, a  także licznych muzeów. Polecanym też jest zatrzymanie się w kościele Santa Chiara, który posiada punkt widokowy, a także odpoczynek w parku przy Porta Reale.

Sycylijska Dolina Noto
Co ciekawe turyści sami poczuć się mogą jak barokowi członkowie rodów królewskich. Jak to możliwe? Po pierwsze wiele pałaców przerobionych zostało na hotele i pensjonaty. W salach balowych podawane są posiłki, a sypialnie wyglądają jak wyjęte z historycznego filmu. Poza tym zachwycają także liczne kafejki, restauracje i bary, które utrzymane są w tym samym klimacie. Pamiętać należy jednak, że to wciąż tereny włoskie, więc obowiązkiem jest napicie się przepysznego espresso z widokiem na główną ulicę, zjedzenie najlepszych włoskich lodów w parku i skosztowanie lokalnych sycylijskich potraw (szczególnie owoców morza, ale także pizzy – fenomenalnej w każdym regionie Włoch).
Dolina Noto to miejsce idealne aby na chwilę przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Daje możliwość poczucia się jak mieszkaniec  historycznej krainy, ale korzystający ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnych Włoch. Jeśli więc chcesz się oderwać od zgiełku metropolii przyjedź do Noto, a nie pożałujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piękne miasto Bolonia
Emilia-Romania i jej stolica – Bolonia

Bolonia, jest włoskim miastem położonym w północnej części kraju, dokładnie między Padem a Apeninami i  jest stolicą regionu Emilia-Romania. Jest...

Zamknij