Katedra solna w Agrigento

Agrigento to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się na Sycylii. Prowincja ta skupia w sobie ośrodek handlowy i turystyczny, ale jest też zamieszkiwana przez znaczną ilość Włochów, gdyż gromadzi ponad 59 tysięcy mieszkańców. Zachowane tam zabytki ściągają tłumy urlopowiczów, którzy chętnie odwiedzają to historyczne miejsce. Najbardziej atrakcyjne zabytki to świetnie zachowane świątynie greckie, których powstanie miało miejsce w VI i V w. p.n.e., rzymskie grobowce i ruiny domów sięgające II-I w. p.n.e. oraz kościoły z okresu XII-XIVw. Jedynym z miejsc wyszczególnionych na mapie tego regionu jest Solna Katedra.

Piękna Sycylia

Miasteczko Realmonte, zamieszkałe przez około pięć tysięcy mieszkańców, może poszczycić się posiadaniem w swoim obszarze właśnie tego cudu natury. Została ona stworzona przez górników wydobywających sól w tamtym obszarze i natychmiast stała się miejscem niezwykłym. Jest to ogromna przestrzeń, gdyż ma około 20 metrów wysokości i 100 długości, co sprawia, że plasuje się na drugim miejscu na świecie. Poza tym eksperci uznali ją za wyjątkową ze względu na akustykę tam panującą, która przebija najwyższej klasy opery z całego globu. Poza tym katedra pomieścić może w sobie około 800 osób, co stanowi ogromną liczbę. Wewnątrz znajdują się prace, które wyryte są na ścianach. Główny element artystyczny stanowią przepiękne płaskorzeźby, które skupiają się wokół postaci – Świętej Barbary, Świętej Rodziny, Jezusa Chrystusa. Oczywiście wszystkie wyryte są w ścianach w całości stworzonych z soli. Oprócz tego wyrzeźbione w soli są także elementy religijne – krzesło biskupie, ambona, krzyż. Oczywiście same ściany i wygląd groty zapierają dech w piersiach, gdyż sól jako kruszec jest niesamowicie piękna, gdyż tworzy własne wzory i swego rodzaju pejzaże łącząc swoje bryły w różne formy i kolory.  Ciekawym wydarzeniem jest Msza Święta odbywającą się co roku 4 grudnia. Jest to dzień patronki górników Świętej Barbary, dlatego też obowiązkowym jest odprawienie jej właśnie w tym miejscu. Jeśli chodzi o odwiedzenie katedry to trzeba się nieco natrudzić, ze względu na to, że jest to obiekt delikatny, ale przede wszystkim położony w miejscu do którego bardzo ciężko się dostać. Wizyty odbywają się tylko po uprzedniej rezerwacji w ostatnią środę każdego miesiąca. Jednorazowo wejść może do katedry 30 osób, które transportowane są tam małym autobusem. Większa ilość turystów zaburzyłaby funkcjonowanie kopalni, która nadal tętni życiem i jest obszarem użytkowanym do codziennej pracy wydobywczej. Oczywiście zachowane zostać muszą wszelkie niezbędne środki ostrożności, dlatego odwiedzający uzbrojeni zostają w specjalne buty, kaski z latarką, a całością zarządza wyszkolony przewodnik.

Ruiny Agrigento

Zatem mimo że Katedra Solna to obiekt, do którego bardzo trudno jest się dostać i trzeba zrobić rezerwację z dużym wyprzedzeniem, z pewnością warto się tam wybrać, gdyż jest to jedno z najbardziej interesujących, wyjątkowych, pięknych, zapierających dech w piersiach, historycznych i zwyczajnie niesamowitych miejsc. Wrażenia, które przynosi ta wizyta są nie do opisania i najlepszym wyjściem jest doświadczenie tego na własnej skórze. Jeśli więc wybierasz się na Sycylię, albo w ogóle do Włoch, zastanów się nad przyjazdem do prowincji Agrigento, a na pewno nie pożałujesz tej decyzji i będziesz wspominał tę wizytę do końca życia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
EXPO 2017 w Mediolanie
Kolejna odsłona EXPO w Mediolanie

Mediolańska wystawa EXPO wraca na ulice miasta! Po raz kolejny władze zdecydowały się reaktywować projekt, który przyniósł niesamowicie entuzjastyczny odbiór...

Zamknij