Emilia-Romania i jej stolica – Bolonia

Bolonia, jest włoskim miastem położonym w północnej części kraju, dokładnie między Padem a Apeninami i  jest stolicą regionu Emilia-Romania. Jest to jeden z najpiękniejszych regionów kraju, a wielu turystów zachwyca się tamtejszym klimatem, tworzonym zarówno przez piękno krajobrazu, jak i przez mieszkańców. Jeden dzień to zdecydowanie za mało żeby dobrze poznać to miejsce, dlatego warto wybrać się tam na dłużej. Na co należy zwrócić uwagę podczas zwiedzania?

Przepiękne krajobrazy Włoch - Emilia-Romiania
Pierwszym punktem do odwiedzenia jest Piazza Maggiore, na którym stoi monumentalna wręcz Bazylika San Petronio, która w zamyśle twórców miała być największą świątynią na świecie. Jako, że plac ten jest odpowiednikiem polskich rynku (np. w Krakowie), znajdziemy na nim również ratusz. Wewnątrz znajduje się m.in. strefa kultury i biblioteka. Symbolem Bolonii jest zdecydowanie Neptun, znajdujący się na Piazza Maggiore. Warto się przy nim zatrzymać, bo to właściwie punkt obowiązkowy do zobaczenia. Kolejne miejsce to inny plac – Piazza Santo Stefano, który jest nieco ukryty. Stanowi on przestrzeń znacznie bardziej klimatyczną i kameralną, która niemalże w całości pokryta jest zielenią. Znajduje się tam również bazylika zachwycająca bogactwem elementów, które w sobie kryje (muzeum, grobowce, krużganki itd.). Co ciekawe Bolonia to miejsce, w którym znaleźć można aż 53 kilometry przejść pod arkadami. Stanowią one odwołanie do przeszłości, a przechadzając się nimi można wrócić do klimatu średniowiecznych Włoch. W tamtym okresie historycznym, większość miast w tym kraju, wyglądało w taki sposób, ale wraz z rozwojem cywilizacji potrzebne były szersze ulice i więcej miejsca, więc arkady usuwano. W Bolonii jednak wciąż stoją i nadają niepowtarzalnego klimatu temu miastu. Ciekawostką jest, że do Sanktuarium Madonny di San Luca, które znajduje się na wzgórzu, z którego widać panoramę całej miejscowości, dochodzi się drogą właśnie pod arkadami. Jest to przeżycie niesamowite i zdecydowanie warte zmęczenia, które przechadzka taka gwarantuje.

Bolonia - stolica Emilia-Romiania
Rzecz jasna, Bolonia to nie tylko zabytki, ale także masa innych atrakcji. Jak to każde włoskie miasto zachwyca ona lokalną kuchnią, klimatycznymi knajpkami i restauracjami, prowadzonymi przez rodziny od wielu pokoleń. Samo spacerowanie klimatycznymi alejkami jest niesamowite, ale jeśli istnieje możliwość, aby przewodnikiem był mieszkaniec miasta – koniecznym jest z tego skorzystać! To zamieszkujący Bolonię ludzie najlepiej znają to miejsce, a opowiadane przez nich historie są niesamowite. Na zakupy najlepiej wybrać się do Via dell’Indipedenza, czyli uliczek dochodzących do Piazza Maggiore, stanowiących piękne deptaki wypełnione różnymi sklepikami i butikami.

Bolonia z lotu ptaka
Bolonia jest więc idealnym miejscem, aby spędzić urlop, zarówno dla par, jak i dla rodzin, gdyż każdy znajdzie tam zajęcie dla siebie. Miejsce jest przepiękne, a wielu turystów po pierwszej wizycie decyduje się na kilkukrotny powrót. W dodatku klimat Włoch sam w sobie jest tak fantastyczny, że nie ma potrzeby do niego przekonywać, więc jeśli tylko planujesz wyjazd, ale nie wiesz, gdzie chciałbyś się udać -zdecyduj się na Bolonię, a z pewnością nie pożałujesz!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zielony pociąg na Sardynii zdjęcie 04
Zielony Pociąg na Sardynii

Zielony pociąg to jedna z atrakcji turystycznych na Sardynii, która przyciąga tysiące odwiedzających. Jest to kolej wąskotorowa, której popularność w...

Zamknij